Фото професії
W. чоловіча

Cieśla szalunkowa

Montuję i demontuję tradycyjne szalunki z drewnianych desek i nowoczesne szalunki systemowe.

Cieśla szalunkowa

Montuję i demontuję tradycyjne szalunki z drewnianych desek i nowoczesne szalunki systemowe.


ВЕРСІЯ чоловіча

Чому мені подобається ця професія?

Lubię moją pracę, bo wiem, że dzięki szalunkom, które montuję, wznoszenie różnych budowli przebiega szybko i sprawnie.

Чим я займаюся?

Montuję i demontuję szalunki systemowe i tradycyjne deskowania na placu budowy. Są one niezbędne do wykonania różnych betonowych elementów, z których buduje się budynki, mosty, tunele. Tradycyjne szalunki to formy zazwyczaj zmontowane z desek. Wlany do nich beton po zastygnięciu będzie miał taki kształt, jak szalunek. Szalunki systemowe buduje się z płyt trójwarstwowych, sklejki szalunkowej lub stali. Składają się z modułów, które można szybko i łatwo zmontować, są też trwalsze niż deski, więc wykorzystuje się je przy tworzeniu ciężkich konstrukcji o dużych rozmiarach, np. stropów, ścian. Można dzięki nim uzyskać konstrukcje o nietypowych kształtach, np. łuki.


Pracę zaczynam od dokładnego zapoznania się z projektem elementu budowli, który tego dnia będzie konstruowany. Wiedząc, jakie będzie mieć wymiary mogę dobrać odpowiednie elementy szalunków systemowych lub tradycyjnych. Przynoszę z magazynu deski, płyty, elementy stalowe, z których zbuduję szalunek, a następnie montuję je w formę o wymaganych wymiarach. Podczas pracy na bieżąco mierzę długość, szerokość i wysokość budowanej formy aby mieć pewność, że jej wymiary będą zgodne z projektem.
Kiedy szalunki są już gotowe, zalewa się je betonem. Po jego całkowitym zastygnięciu demontuję poszczególne elementy szalunku i odnoszę je do magazynu. Pracuję w różnych warunkach, czasem szaluję fundamenty w głębokich wykopach a czasem montuję szalunki na dużych wysokościach. Wszystko zależy od rodzaju budowli, przy której wznoszeniu pomagam.


Co powinnam umieć? 

Podczas pracy używam różnych maszyn i narzędzi, takich jak: piły, wiertarki, wkrętarki, szlifierki, siekiery, strugi, młotki ciesielskie, łomy, poziomice, dalmierze, wciągarki, płatnice ciesielskie. Muszę więc potrafić się nimi sprawnie posługiwać. Muszę też znać się na rysunku technicznym. 


Muszę potrafić transportować, montować i demontować elementy szalunków na terenie budowy, wykonywać pomiary kontrolne podczas montażu szalunków. Muszę potrafić montować pomocnicze drewniane konstrukcje na budowie, takie jak pomosty, barierki zabezpieczające. 
Muszę znać matematykę, bo w pracy wykonuję wiele pomiarów i obliczeń, np. sprawdzając, czy wymiary gotowej formy zgadzają się z dokumentacją techniczną. 
Muszę znać się na właściwościach fizycznych drewna, płyt trójwarstwowych, sklejki szalunkowej i stali, z których montuję szalunki, oraz wiedzieć, jakie obciążenia są w stanie wytrzymać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • odporność na długotrwały wysiłek,
  • uzdolnienia techniczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


[Переглянь, хто працевлаштовує представників цієї професії](/кар'єрні шляхи/1243/k/cieśla-szalunkowa/потенційні роботодавці/)


Текст доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0). Якщо хочеш його поширити або використати у своїх матеріалах, переглянь тут.